شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

follow 1
شناسه پست: 1843
بازدید: 366

لینک سازی یکی از فاکتور های مهم برای ارتقای رتبه سایت در گوگل است. اگر به عملکرد وب سایت خود در موتورهای جستجو اهمیت می دهید، دانستن اینکه چه زمانی از لینک nofollow (کد nofollow) استفاده کنید بسیار مهم است. در این مقاله، در مورد تفاوت لینک‌ فالو و نوفالو (nofollow و follow) و اینکه چه تاثیری بر SEO دارند صحبت می کنیم. آشنایی با عملکرد انواع لینک های گوگل و استفاده صحیح از آنها علاوه بر اینکه می تواند سایت شما را از جریمه Google محافظت کند، رتبه سایت شما را ارتقا دهد. با ما همراه باشید.

پیج رنک (PageRank) چیست؟

قبل از شروع بحث اصلی (تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو) لازم است تا تعریفی از گوگل پیج رنک (Google PageRank) داشته باشیم. پیج رنک یکی از عوامل موثر در رتبه گوگل از لینک هایی است که به سایت وارد می شوند. هر لینک نمره مشخصی دارد و هر چه لینک های بهتر با نمره های بالاتری به سایت خود دریافت کنید، پیج رنک شما افزایش می یابد.

چون این امتیاز ها به سایت های دیگر اعتبار انتقال می دهد به آنها Link Juice هم گفته می شود. زیاد بودن پیج رنک منجر به بهتر شدن رتبه سایت شما و بهبود سئو می شود. تفاوت لینک های Nofollow و Follow بر رنک پیج سایت شما موثر است! این معیار در ahrefs تعریف شده و معیاری نسبتا خوبی برای ارزیابی امتیاز  سایت هاست زیرا هیچ دیتای مستقیمی برای پیج رنک گوگل در دسترس نیست.

لینک فالو چیست؟

لینک  Dofollow یا به اختصار فالو (follow)، یک ویژگی HTML است که برای دنبال کردن لینک ها توسط ربات های جستجو استفاده می شود. اگر یک مدیر وب سایت با لینک dofollow به سایت شما لینک دهد، ربات های موتور جستجو و افراد می توانند شما را دنبال کنند. به این نحو ارزش لینک را به صفحه شما منتقل می کنند. در اینصورت لینک های dofollow برای به دست آوردن رتبه بالا در وب سایت شما واقعاً سودمند هستند. پس بطور خلاصه :

✓ اگر یک سایت با لینک فالو، لینکی به سایت دیگری ایجاد کند، مقداری به آن سایت اعتبار می بخشد.

لینک نوفالو چیست؟

لینک نوفالو اولین بار در سال 2005 معرفی شد، اگر یک سایت با لینک نوفالو، لینکی به سایت دیگری ایجاد کند، آن سایت را معرفی کرده اما تائیدش نمی کند و گوگل در مورد اعتبار آن سایت تصمیم می گیرد. ما با نوفالو کردن لینک به گوگل می گوییم که این لینک را از این صفحه دنبال نکن!

ویژگی لینک nofollow برای جلوگیری از اعتباردهی از لینک ها و دستکاری سیگنال های رتبه بندی ایجاد شده است.

این لینک ها تاثیری در رتبه بندی موتور جستجو در URL مقصد ندارند زیرا Google PageRank را از طریق آنها منتقل نمی کند. در واقع ، گوگل لینک های Nofollow  را کروال نمی کند!

لینک فالو

تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو چیست؟

لینک های follow و nofollow از دید یک کاربر وب یکسان به نظر می رسند. تفاوت کد های فالو و نوفالو فقط در کد HTML مشخص می شود.

لینک Follow

<a href="https://ahrefs.com">متن لینک شده</a>

لینک Nofollow

<a href="https://ahrefs.com" rel="nofollow">متن لینک شده</a>

همانطور که دیدید، کد html آن ها یکسان است و فقط “rel=”nofollow” را اضافه دارد.

چه لینکی را فالو چه و چه لینکی را نوفالو کنیم؟

با توجه به تفاوت لینک های فالو و نوفالو، پیشنهاد ما اینست که موضوعات مرتبط، محتواهای پربازدید و لینک های داخلی صفخات سایت خود را فالو و موضوعات بی ربط، لینک های تبلیغاتی، لینک های کامنت ها را نوفالو کنید.

آیا لینک نوفالو به سئو کمک می کند؟

لینک های Nofollow قطعاً می توانند به SEO کمک کنند، اما تاثیر آن ها غیرمستقیم است. برخی بر این باورند که همه لینک های nofollow شده هنوز برخی از PageRank را منتقل می کنند. و بعضی دیگر معتقدند گوگل در بعضی موارد PageRank را منتقل می کند و نه همیشه!

در اوایل سال جاری (2021)، ما 44،589 SERP (Search Engine Results Page-نتایج گوگل در سرچ ) را مطالعه کردیم تا ببینیم آیا هیچ ارتباطی بین رتبه بندی Google و ویژگی های مختلف بک لینک وجود دارد.

نکته: این بررسی توسط سایت ahrefs و بر روی 44589 نتیجه در گوگل انجام شده و منظور از امتیاز url، رتبه اختصاص داده شده توسط این سایت برای آدرس صفحات است.

لینک نوفالو

نکته: همانطور که در نمودار پیداست تعداد بک لینک های “dofollow” نسبت به تعداد کل بک لینک ها کمی ضعیف تر است. این می تواند نشان دهنده این باشد که Google برخی از لینکهای نوفالو شده از صفحات قوی را بیشتر از پیوندهای فالو شده از صفحات ضعیف رتبه بندی می کند.

✓ نوفالو بودن لینک به معنی غیر مهم بودن آن تلقی نمی شود و صرف فالو بودن، نشان اهمیت لینک نیست.

با این حال حتی اگر فرض کنیم لینک های nofollow شده تأثیر مستقیمی بر SEO ندارند، باز هم می توانند تأثیر غیرمستقیم داشته باشند زیرا:

1.لینک های نوفالو به متنوع کردن لینک دهی شما کمک می کنند.

بعضی بک لینک ها به طور کلی نوفالو نمی شوند مانند شبکه های اجتماعی (فیس بوک ، توییتر ، یوتیوب و غیره)، انجمن ها، اطلاعیه های مطبوعاتی، ویکی پدیا (نکته: هرکسی می تواند صفحه ویکی پدیا را ویرایش کند) و….

نکته بعدی اینکه که ممکن است وب سایتی فقط بک لینک های مشخصی را فالو کرده باشد که نشان دهنده روتینی است که در سایت جریان دارد. لینک های نوفالو به شما کمک می کند کمی از روتین سایت خارج شوید.

شما می توانید برای بررسی نسبت لینک های فالو شده در مقابل nofollow برای هر وب سایت یا صفحه وب، از گزارش نمای کلی در Ahrefs Site Explorer استفاده کنید.

ما سایت دیجی کالا را به عنوان نمونه بررسی کردیم.

2242 272cef7201dc0ce82ebc78962

به نظر می رسد 90٪ دامنه های ارجاع دهنده (لینک وب سایت ها) به وبلاگ دیجی کالا دنبال می شوند.

2.ترافیک ورودی را به سایت شما وارد می کند.

کاربران با کلیک روی این لینک ها  وارد سایت شما می شوند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا می کند. ورود کاربر به سایت شما در رتبه سایت شما موثر است.

3. می توانند شما را از پنالتی های گوگل محافظت کنند.

اگر یک وب سایت تعداد زیادی بازدید کننده داشته باشد، خرید یک پست تبلیغاتی در آن سایت کاملا منطقی خواهد بود. و اگر برای یک پست پول پرداخت می کنید، احتمالاً می خواهید یک بک لینک قرار دهید تا خوانندگان بتوانند وب سایت شما را به راحتی پیدا کنند.

مشکل کجاست؟ گوگل اعلام کرده است که لینک های پولی را دنبال نمی کند و Google می تواند لینک های پولی را با الگوریتمی دقیق شناسایی کند. به همین دلیل لینک نوفالو به گوگل اعلام می کنید که این لینک پولی نیست! این یکی از تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو نیز هست!

برای جلوگیری از لینک سازی سایت های اسپم چه کنیم؟

گاهی سایت های نوپا با قرار دادن لینک صفحات خود در قسمت دیدگاه سایت شما به دنبال کسب اعتبار هستند و چون ممکن است در آینده صفحات آنها حذف یا ریدایرکت شود، برای سئو سایت شما مضر است.

وردپرس، برچسب nofollow را بصورت پیش فرض برای لینک های ارسال نظر اضافه می کند. بنابراین حتی اگر قبلاً نام لینک nofollow را نشنیده اید، با امکان نوفالو وردپرس مطمئن باشید که هر کامنت spam از وبسایت شما هیچ مزایایی برای  SEO آن ها دریافت نمی کند.

به هر حال اگر مطمئن نیستید که ممکن است کامنتای شما نو فالو نباشد با کلیک بر روی inspect این کد html را ببینید. و اگر  rel=nofollow را ببینید لینک نوفالو است درغیر این صورت فالو است.

ریز می تواند رتبه سایت شما را بهبود دهد. لینک های فالو از اعتبار سایت شما کم نمی کند ولی پیج رنک سایت مقصد را بهبود می دهد. پس خسیس نباشید! و فقط در صورت نیاز از لینک نوفالو استفاده کنید.

نظرات و سوالات خود را در این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.